Jak jsem se dostal k fotografování

fotografie mě provází už od dětství, kdy pohledem do hledáčku a mačkáním závěrky vznikaly první snímky, převážně rodinného tématu. Tyto zůstaly v podobě negativů a následného osvitu papírovými vzpomínkami, jenž si můžu kdykoli oživit. Vše bez hlubších znalosti exponometrie. Nový pohled na fotografii jsem začal získávat v roce 2004, kdy jsem si pořídil svůj první vlastní aparát. Byl to digitální kompakt a zpočátku měl sloužit opět pouze k zachycení rodinných akci a jiných příležitostí. Fotoaparát se postupně stal mým častým společníkem a ukrajoval z mého volného času stále větší díl. Omezené možnosti tohoto přistroje, především absence manuálního ostření a kontroly hloubky ostrosti, začaly záhy limitovat mé záměry a fotografické touhy, jenž vedly k pořízení digitální zrcadlovky s výměnnými objektivy. V té době nastal zlom otevírající prostor pro nové možnosti a naplnění touhy rozšířit můj fotografický obzor.

Co fotografuji nejraději

Nejen krajina a příroda jako celek, ale i její skryté detaily jsou nejčastějším a nejoblíbenějším tématem, na které zaměřuji svůj objektiv. Převážně pak krajina jižní Moravy, která je mým domovem, a zde ukrytý Národní park Podyjí. Tady nacházím chvíle odpočinku, a s okem na hledáčku nechávám odplouvat každodenní starosti uspěchaného všedního dění.

Čím je pro mě fotografie

Fotografie je pro mě záliba, která někdy stoupá ve vášeň a jindy dřímá pod vrcholem mých současných zájmů a potřeb. Je ovlivněna časem, kterého je někdy více jindy méně. Je to však životní příběh zaznamenaný do obrazů prožitých chvil a nekonečného putování v touze zachytit nový okamžik. Příběh nekonečný, podmanivý, nepředvídatelný, okouzlující a hlavně krásný.

Napsali o mně

Článek napsaný k fotografii týdne se váže k prvnímu malému fotografickému ocenění. Nic velkého, ale potěšující komentář v počátku mého fotografického snažení přesně vystihl můj záměr o zachycení výsledného obrazu.

Pojďte se tedy projít příběhy zachycenými mým fotoaparátem a zhlédněte jeho obrazy na těchto stránkách. Pokud budete chtít sdělit své dojmy, můžete zadat svůj příspěvek do knihy návštěv nebo odeslat dotaz pomocí formuláře. Pokud to bude v mých silách, rád na Váš dotaz odpovím.


Martin Benda


www.martinbenda.cz © 2004-2016, Všechna práva vyhrazena
Foto a webdesign Martin Benda